Munkánk során számos vízterületen fordulunk meg minden évben, ipari, horgász, turisztikai tavakon egyaránt. Sok megoldást látunk egy-egy problémára, jókat-rosszakat egyaránt. A Partvédelmi kialakítások talán az egyik legnagyobb kihívás egy vízkezelő számára, hiszen csak messziről látszik egyszerűnek a feladat, jellemzően drága beruházás, könnyen el lehet rontani már a legelső lépéseknél, nehéz vállalkozót találni a feladatra. Miért foglalkozik az Iszapfaló Kft. partvédelmekkel?
Alkalmazott partvédelmi rendszerek
Tehertartó textilköpeny partvédelem
Kiválóan funkcionáló, modern partvédelmi struktúra a tehertartó textilköpeny védmű, ami lényegében egy félig nyitott dehidratáló párna, nagy teherbírású szőtt-geotextilből varrva. Ezt a rendszert olyan partok védelme esetén célszerű alkalmazni, ahol nincs lehetőség megfelelő erősségű alap kialakítására, oszlopok beépítésére és rendelkezésre áll a mederből kinyerhető töltőanyag nagy mennyiségben. Ebben az esetben használható szerves lágyiszap is a köpeny töltésére, de számolni kell azzal, hogy több ütemben kell kialakítani a megfelelő töltöttséget. A geotextiles partvédelmek közül ez a konstrukció számít a legolcsóbbnak, hiszen nem kell egyedi méretű alapanyagot készíteni és sokkal könnyebben és gyorsabban kihelyezhető. Ebben az esetben is gondoskodni kell az UV védelemről, ezért igénybevételtől függően több fajta védelmi célokat szolgáló takaróréteg közül lehet választani (rézsűvédelmi matrac fűmagos iszappal feltöltve, nagy kopásállóságú erózió védelmi matrac, gyeptégla).
Geozsákok a vízépítésben
A geozsákok széles körben használatosak dehidratálás és vízépítési célzattal. Partvédelmi funkciók esetén a méretre szabott párnákat homokkal töltjük meg a kellő formatartás érdekében, de töltő anyag lehet akár a szerves iszap is. A textíliák várható élettartama 100 évnél több abban az esetben, ha nem éri UV hatás, ezért a párnákra egy külön erózióvédő réteget is szükséges rakni (füvesített réteg, vagy erősített textíl réteg), ami jóformán minden mechanikus sérüléstől megvédi a zsákokat. A párnákkal kialakított partszakasz minden pontján alkalmas a víz könnyű megközelítésére, megfelelő kialakítás mellett teljesen el lehet rejteni őket, így tajba illó megoldást is jelenthetnek. A méretre szabott geotextíl párnák ára magas, de összességében versenyképesek más partvédelmi megoldásokkal szemben, hiszen nagy mennyiségű mederanyag betöltésére adnak lehetőséget
Szőtt-geotextilel erősített, osztásos akácoszlop partvédelem
Ötvözve az akácoszlopos partvédelmek erejét és a modern, nagy teherbírású szőt geotextilek biztosította előnyöket, kiváló megoldás ez az összeállítás, hiszen tartós és a fentieknél olcsóbb. A textil várható élettartama nagyobb mint az akácoszlopoké, hiszen igény esetén UV és erózióvédelmi réteget is beépítünk, de lehetőség van növényfuttatásra alkalmas műgyökérzet beépítésére is. Ajánljuk hosszabb partszakaszok védelmére, csónakkikötőkhöz, horgászállásokhoz, nagyobb forgalmú partokhoz. Az eredeti part és a védőmű közé rendszerint hidromechanizációs kitermeléssel sűrített iszapot, vagy egyéb mederanyagot töltünk, kiváltva ezzel a tengelyen szállított töltőanyag jelentős részét.
Sűrűn rakott, rusztikus jellegű akác-oszlopos partvédelem
A sűrűn rakott oszlopos fa partvédelmek közül ez a kialakítás legolcsóbb, de itt már kompromisszumokat kell kötni az esztétikában. Egy helyszínen alkalmazott illesztési struktúrának köszönhetően, jól összeilleszthetővé válnak az oszlopok, esztétikus sort alkotnak, de az egyenetlenségük szembetűnő marad. Rusztikus hatásuk miatt tájba illő, organikus összképet eredményez ez a partvédelmi kialakítás, rozsdamentes pántolással időt álló módon elkerülhető az oszlopok repedése. Stabilitás és élettartam szempontjából nem tér el az előzőekben bemutatott kialakításoktól, azaz 50 év feletti élettartamra lehet számítani.
Pallós partvédelem
Költséghatékony, tartós és gyorsan kivitelezhető partvédelmi rendszer akácból. Ebben az esetben az akác oszlopokat 1 méteres közökkel ütjük le és a mentett oldalról akácpallókkal (vagy vékonyabb akácoszlopokkal) kötjük össze. Az elemeket rozsdamentes csavarokkal rögzítjük egymáshoz akár a víz alatt is, így válik nagy teherbírásúvá a szerkezet. A mentett oldalon geotextíl réteggel akadályozzuk meg a töltőanyag kimosódását, ami akár szervesiszapból is lehet.